فرهنگ استفاده از تلفن همراه را بیاموزیم

فرهنگ استفاده از تلفن همراه را بیاموزیم


فرهنگ استفاده از تلفن همراه را بیاموزیم

شاید زمانی ” مارتین کوپر” سازنده اولین تلفن همراه نیز فکر نمی کرد که این وسیله شاید بتواند روزی جز محبوبترین وسایل ارتباطی شود.

تلفن همراه اکنون به وسیله ای تبدیل شده است که شخص استفاده کننده از آن به راحتی می تواند کارهای شخصی خود نظیر تماس گرفتن، چک کردن پست الکترونیکی، تنظیم برنامه کاری، حضور در شبکه های اجتماعی و نیز رصد اخبار و رویدادها را به راحتی انجام دهد.

اما سوال اینجاست تا چه اندازه فرهنگ استفاده از این وسیله شخصی را فراگرفته ایم و این فرهنگ در جامعه نهادینه شده است.

 

مکالمه های طولانی مدت در مکان های عمومی، حرف زدن با صدای بلند با گوشی همراه، پخش آهنگ های مختلف، گرفتن عکس در زمان وقوع هرنوع حادثه و انتشار آن، پخش عکس ها و مطالبی که صرفا هدف آن توهین و تمسخر اقوم و یا ملت های دیگر است در شبکه های اجتماعی، انتشار اخبار کذب و شایعه در گروه های اجتماعی، مکالمه و ارسال پیامک در زمان رانندگی و آشنایی با افرادی در فضایی با هویت مجازی از جمله مواردی است که متاسفانه برخی از افراد بدون در نظر گرفتن عواقب آن از این وسیله استفاده می کنند.

باید گفت وابستگی به تلفن همراه نیز تا جایی پیش رفته است که برخی از افراد در هنگام حضور در میهمانی های خانوادگی استفاده از این وسیله را رها نمی کنند و مدام با بازی کردن با گوشی همراه و استفاده طولانی مدت از آن باعث رنجش خاطر دیگر افراد حاضر در جمع می شود.

باید به این واقعیت اعتراف کرد که عدم استفاده صحیح از این تکنولوژی لکنون باعث بروز آسیب های اجتماعی فراوانی در جامعه شده است.

آسیب های که گاهی خود خانواده ها از روی بی اطلاعی در دامن زدن به آن نقش دارند. در حال حاضر بسیاری از والدین برای کودکان خود اقدام به خرید گوشی و تبلت هایی با امکانات روز می کنند و فرزند خود را در دنیای مجازی رها می کنند.

 حال بهتر است برخی از شیوه های صحیح استفاده از تلفن همراه را بیاموزیم.

1-    مدیریت زمان در هنگام بازی و با حضور در شبکه های اجتماعی.

2-    قرار دادن گوشی تلفن همراه در حالت سکوت در مکان عمومی به خصوص بیمارستان ها، کتابخانه ها، موزه ها و اماکن مقدس.

3-    استفاده از آهنگ های مناسب برای زنگ تلفن همراه.

4-    عدم استفاده از تلفن همراه در هنگام رانندگی.

5-    آرام صحبت کردن با تلفن همراه.

6-    دوری کردن از تلفن همراه در زمان حضور در مهمانی های خانوادگی و فاصله گرفتن از انزوا و تنهایی.

7-    عدم تصویربرداری در زمان بروز حادثه به منظور انتشار آن در شبکه های اجتماعی.

8-    عدم انتشار مطالبی که درون مایه آن توهین و تمسخر اقوام مختلف است.

باید گفت اگر هر فرد در هنگام به کار بردن گوشی همراه خود  فرهنگ استفاده از آن را نیز فرا بگیرد و در جامعه آن را پیاده کند بدون شک به دنبال آن شاهد تغییر رفتار جمعی جامعه در مقوله فرهنگ سازی نیز خواهیم شد.


همه نقدها

Leave a Reply